Novosti iz Zavoda
10.10.2024

Svjetski dan mentalnog zdravlja

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine 10.listopada, a pokrenula ga je 1992. godine Svjetska federacija za mentalno zdravlje u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom. Cilj mu je potaknuti na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju i naglasiti važnost promicanja mentalnog zdravlja.

Procjenjuje se da u svijetu od mentalnih poremećaja pati oko 450 milijuna ljudi, a u Hrvatskoj su mentalne bolesti na drugom mjestu po broju dana bolničkog liječenja.

Jedan od najučestalijih mentalnih poremećaja je depresija za koju se smatra da će kroz idućih deset godina biti drugi, a do 2030. godine prvi vodeći uzrok globalnog opterećenja bolestima. Poznato je da je oko 50 posto svih izvršenih suicida povezano s nekim oblikom depresije. U Hrvatskoj je u 2023. godini sebi oduzelo život 529 osoba – 128 žena i 401 muškarac - što je više od zbroja preminulih u prometnim nesrećama i ubojstvima. Najgori je ipak porast suicida među mladima - čak 52 posto više mladih diglo je ruku na sebe u odnosu na prethodnu godinu. Po stopi samoubojstava pri vrhu smo u EU.

Sve navedeno ukazuje na potrebu za ulaganjem u mentalno zdravlje: rano otkrivanje i liječenje te rehabilitaciju i unapređenje mentalnog, a time i općeg zdravlja. Važna je konstantna destigmatizacija mentalnog zdravlja i deinstitucionalizacija. U suvremenoj europskoj psihijatriji postoji sve snažniji pokret da se liječenje ne fokusira samo na bolnice, nego da se uklopi u zajednicu. Mnoge zemlje stvaraju mobilne timove koji pomažu osobama, aktivno je civilno društvo, puno se radi na sudjelovanju u sustavu peer podrške što se kod nas zove stručnjaci po iskustvu. Takvi su ljudi u borbi protiv depresije i prevenciji suicida dragocjeni, jer su sami prošli akutne krize i šalju poruku da se depresija može prevladati. Oni su ti koji kažu: zbog toga što patite niste manje vrijedni. Vlastitim iskustvom pomažu drugima, pa nisu nimalo stigmatizirajući.

S obzirom na sve navedeno, u Službi za mentalno zdravlje, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti pokrenuta je grupa podrške mladima koja se održava svaki utorak u prostoru Zavoda. Grupa podrške namijenjena je osobama u rasponu od 20. do 39. godina koje imaju uglavnom anksiozne i depresivne simptome.

Samoobrazovanje o anksioznosti i depresivnosti te sudjelovanje u grupama podrške mogu biti izrazito korisni. Podrška od osoba koje su prošle kroz slične izazove može pomoći u razumijevanju vlastitih emocija i u izgradnji strategija za suočavanje s problemima na planu mentalnog zdravlja.

Prilažemo samoocjenski upitnik kojim možete kod sebe procijeniti prisustvo depresivnosti - CES-D upitnik (Center for Epidemiologic Studies Depression Scale).

Prim.dr.sc. Sanea Mihaljević, spec. psihijatrije, subspec. psihoterapije

e-Knjižnica Zavoda:

Ukupan broj zapisa 155 - Prikaži sve >>>


Izdvajamo:


Zadnji članci:
Zadnje novosti:

Osnovni podaci:
  • Ljudevita Gaja 21, 33000 Virovitica
  • OIB: 76860791838
  • tel: +38533727031
  • fax: +38533781401

© Zavod za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko - podravske županije