Profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije Siniša Brlas, voditelj Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje gostovao je 9. siječnja 2025. godine u televizijskoj emisiji „Izdvojeno” Laudato televizije u Zagrebu.
Emisija je bila posvećena odnosu religioznosti i mentalnog zdravlja, a neposredan su povod emisiji istraživanja profesora Brlasa o odnosu religioznosti i mentalnog zdravlja te njegova knjiga „Pomaže li religioznost mentalnom zdravlju mladih“. Profesor Brlas ovom se temom bavi već 25 godina, istražuje dimenzije religioznosti u populaciji mladih i odraslih te na temelju rezultata istraživanja osmišljava i provodi specifičnu edukaciju mladih o proaktivnoj skrbi o mentalnom zdravlju. O tome je napisao i navedenu knjigu koja je, između ostaloga, tijekom ove emisije i predstavljena široj javnosti. Izdavač knjige je Zavod za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije.
Kako profesor Brlas navodi u svojoj knjizi, rezultati pojedinih istraživanja o utjecaju religioznosti na psihičko sazrijevanje i zdravlje adolescenata mahom su potvrdili da religioznost ima pozitivan utjecaj na psihičko (mentalno) zdravlje i sazrijevanje adolescenata. Intrinzična religioznost doprinosi usvajanju identiteta čime se stvaraju uvjeti za formiranje cjelovite, integrirane, postojane, samosvjesne i dobro prilagodljive ličnosti, što svakako doprinosi očuvanju mentalnog zdravlja. To znači da je religioznost važan (zaštitni) činitelj tijekom rasta i razvoja, osobito stoga što, kako istraživanje profesora Brlasa također pokazuje, i „snaga vjere“ tijekom života vjernika raste te osnažuje zaštitne činitelje za mentalno zdravlje.
Siniša Brlas, profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije
|