Ministarstvo zdravstva i Ured UNICEF-a za Hrvatsku sklopili su u svibnju 2024. godine Memorandum o razumijevanju za pružanje tehničke podrške Ministarstvu zdravstva u izradi Nacionalnog strateškog plana i Akcijskog plana za ranu intervenciju u djetinjstvu.
Cilj ovog procesa je sagledavanje različitih perspektiva dionika te prikupljanje prijedloga i iskustava vezanih uz usluge rane intervencije u djetinjstvu na svim razinama sustava. Konzultacije će voditi stručni tim Centra za zdravstvene sustave, politike i diplomaciju (CZSPD) pri Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ Medicinskog fakulteta u Zagrebu.
Ministarstvo zdravstva pozvalo je relevantne dionike da sudjeluju u ovome procesu, a Hrvatsko psihološko društvo kao jedan od dionika u ovome procesu nominiralo je u konzultacijski tim Sinišu Brlasa, profesora psihologije i specijalistu kliničke psihologije, pročelnika Sekcije za kliničku psihologiju Hrvatskog psihološkog društva. Probir mladih, prevencija i rana intervencija za mlade koji su u riziku za mentalno zdravlje važne su sastavnice cjelovite proaktivne skrbi o mentalnom zdravlju mladih, a skrb o mentalnom zdravlju je područje kojim se profesor Brlas profesionalno bavi dulji niz godina.
Profesor Brlas tako će u narednom razdoblju dati svoj doprinos u procjeni kapaciteta za pružanje rane intervencije u djetinjstvu s naglaskom na alokaciju resursa, analizu regionalnih razlika i pristupa uslugama te definiranju uloga različitih dionika u pružanju usluga rane intervencije u djetinjstvu.
Siniša Brlas psiholog je u Zavodu za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije u kojemu je voditelj Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje, a njegovo 30-godišnje iskustvo psihologa u značajnoj mjeri uključuje i skrb o osobito osjetljivoj i ranjivoj populaciji djece i mladih.
Siniša Brlas, profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije
|