Slijedom Protokola o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima koji je donijela Vlada Republike Hrvatske, nadležna tijela odgoja i obrazovanja, socijalne skrbi, pružatelja zdravstvene zaštite i policije bila su dužna imenovati koordinatora u svakoj županiji i Gradu Zagrebu za aktivnosti vezane uz problematiku nasilja među djecom i mladima. U Virovitičko-podravskoj županiji koordinatorom je iz zdravstvenog sustava imenovan profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije Siniša Brlas, voditelj Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje u Zavodu za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije.
Koordinator je, kako je to propisano navedenim Protokolom, zadužen za aktivnosti međuresorne suradnje vezane uz nasilje među djecom i mladima, i to na način da:
- sudjeluje na međuresornim sastancima u slučajevima koji zahtijevaju dodatne aktivnosti i suradnju nadležnih tijela na županijskoj razini i doprinosi rješavanju žurnih slučajeva nasilja među djecom i mladima
- koordinira žurnom razmjenom informacija unutar svog sustava i s koordinatorima drugih nadležnih tijela za provedbu Protokola
- sudjeluje u preventivnim aktivnostima međuresorne suradnje vezano uz suzbijanje nasilja među djecom i mladima.
Profesor Brlas problematikom se vršnjačkog nasilja bavi posljednjih 30 godina, i to u različitim sustavima odnosno resorima, pa stoga svojim osobnim iskustvom može dati doprinos prevenciji i suzbijanju vršnjačkog nasilja. Također, osobno kontinuirano provodi aktivnosti specifične edukacije i psihoedukacije učenika, roditelja učenika, učitelja, nastavnika, odgajatelja i odgojitelja u Virovitičko-podravskoj županiji, autor je i koautor više publikacija u ovome području, a svoja iskustva kao primjere dobre prakse prikazuje često i izvan županijskih, pa i državnih granica.
Model prevencije i suzbijanja vršnjačkog nasilja koji se pod nazivom „Kroz život bez nasilja“ u Virovitičko-podravskoj županiji provodi od 2010. godine jedinstven je u državi, pa i u regiji, a uključuje psihološke intervencije u prevenciji i suzbijanju vršnjačkog nasilja, prevenciji ovisnosti i zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih. Ove su intervencije usmjerene dokidanju veza između rizičnih činitelja i nepovoljnih (razvojnih) ishoda, ali i osnaživanju veza između zaštitnih činitelja i poželjnih ishoda, a povezane su s ovim očekivanim ishodima: usvajanje specifičnih znanja o rizičnim i samozaštitnim ponašanjima, poticanje na altruizam i empatiju u vršnjačkim odnosima (usvajanje aktivne nenasilne uloge) i pomoć u razvijanju komunikacijskih vještina za nenasilno rješavanje nesporazuma i konflikata. Dakle, sve su to aktivnosti u širemu kontekstu skrbi o mentalnom zdravlju, uključujući i prevenciju ovisnosti djece i mladih.
Kao alati za provedbu intervencija među mladima i odraslima koriste se izvorne publikacije kojih je izdavač Zavod za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije:
Navedeno pokazuje kako je Virovitičko-podravska županija jedna od onih u kojima se prepoznaje važnost skrbi o mentalnom zdravlju djece i mladih, ali koja ima i vrsne i prepoznate stručnjake u ovom području.
Siniša Brlas, profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije
|