Novosti iz Zavoda
17.01.2025

O problematičnoj upotrebi interneta

Internet je sveprisutan dio života djece i odraslih te je postao jedan od temeljnih načina na koji osobe uče i socijaliziraju se. Djeci pruža priliku za učenje kroz interaktivne sadržaje, igre i edukativne aplikacije. Mladima nudi platformu za socijalizaciju, razmjenu ideja i informacija, te pristup različitim izvorima znanja, što ih motivira na istraživanje i osobni razvoj. Odrasli koriste internet za rad, informiranje, kupovinu, te održavanje kontakata s obitelji i prijateljima. Međutim, svi se suočavaju s izazovima poput zaštite privatnosti, dezinformacija i ovisnosti, što zahtijeva odgovorno i sigurno korištenje interneta kako bi se maksimizirale njegove prednosti. Kada korištenje interneta počne zauzimati veliki udio vremena u životima pojedinaca, utjecati na njihovo raspoloženje i ugrožavati školsku/akademsku i socijalnu funkciju, korištenje interneta može uzrokovati probleme koji će podrazumijevati traženje pomoći.

Pretjerana upotreba interneta kod odraslih povezana je s poteškoćama u partnerskim odnosima, nezaposlenošću, zanemarivanjem djece i nedostatkom sna, a uključuje i gubitak kontrole, žudnju, povlačenje, socijalnu izolaciju i financijske probleme. Osim toga, provođenje značajnog broja sati online može dovesti do fizičkih problema kao što su bolovi u leđima, naprezanje očiju i sindrom karpalnog kanala. Mladi koji prekomjerno upotrebljavaju internet često gube osjećaj za količinu vremena kojeg provode online, imaju poteškoća s koncentracijom kod aktivnosti koje nisu povezane s internetom te će žuriti s dnevnim zadacima kako bi se mogli vratiti „online“ aktivnostima.

Problematična upotreba interneta odnosi se na ovisničko ponašanje koje uključuje prekomjernu zaokupljenost, potrebu ili specifična ponašanja vezana uz korištenje računala i pristup internetu, što uzrokuje nelagodu. Ovaj problem češće se javlja kod adolescenata nego kod adolescentica, a često je povezan s igranjem online igara.

Oblici problematične upotrebe interneta

Online kockanje: Nekontrolirano sudjelovanje u online kockanju, kladionicama, kasinima ili drugim aktivnostima gdje je moguće kockanje.

Ovisnost o videoigrama: Prekomjerno igranje videoigara, osobito onih s više igrača, odnosno multiplayer opcijama.

Ovisnost o društvenim mrežama: Pretjerano korištenje platformi poput Facebooka, Instagrama, TikToka i drugih.

Online kupovina: Impulzivna i nekontrolirana kupovina putem interneta.

Kompulzivno pregledavanje sadržaja: Neprestano surfanje internetom, čitanje vijesti, blogova ili gledanje videozapisa, bez svrhe i kontrole.

Cyberseksualna ovisnost: Pretjerano korištenje interneta za pornografiju, seksualne razgovore ili cyberseks.

Ovisnost o online vezama: Oslanjanje na virtualne odnose i komunikaciju, uz zanemarivanje fizičkih društvenih interakcija.

Pretjerano korištenje aplikacija za produktivnost i praćenje: Opsesivno korištenje aplikacija za praćenje zadataka, vremena i produktivnosti koje može dovesti do stresa i preopterećenja.

Skalu procjene problematične uporabe interneta možete preuzeti ovdje.

Više o problematičnoj upotrebi interneta možete pročitati ovdje.

Ukoliko Vi ili netko o Vaših bližnjih pokazuje znakove problematične uporabe interneta, možete se javiti u našu Službu putem e- pošte: ili na telefon 033/781-420 svaki radni dan od 12 do 14h.

Izvor: HZJZ

e-Knjižnica Zavoda:

Ukupan broj zapisa 160 - Prikaži sve >>>


Izdvajamo:


Zadnji članci:
Zadnje novosti:

Osnovni podaci:
  • Ljudevita Gaja 21, 33000 Virovitica
  • OIB: 76860791838
  • tel: +38533727031
  • fax: +38533781401

© Zavod za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko - podravske županije